Wiele dobrego mówi się dziś o kominkach i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Trzeba mieć na uwadze, że w dość dużym stopniu podnoszą one wartość wizualną pomieszczenia. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy też o tym, że takie kominki przynajmniej po części pełnią także funkcję grzewczą. Problem w tym, że takich kominków nie da się zamontować w blokach. Nie oznacza to jednak, że kominków nie można tam usytuować w ogóle. W takiej sytuacji warto wspomnieć o tak zwanych biokominkach. Czym charakteryzują się takie produkty i czy warto na nie stawiać w swoich mieszkaniach?
Czym jest biokominek?
Czym w związku z tym jest taki biokominek? Jeśli mielibyśmy w jakiś najprostszy sposób wyjaśnić ten termin, wspomnieliśmy tutaj o tym, że są to kominki ekologiczne. Najważniejsze jest tutaj to, że nie potrzebują one żadnych przewodów kominowych, o które w blokach trudno. Poza tym, jak klasyczne kominki, które oferuje między innymi firma Jotul Ogrodzieniec, takie kominki stwarzają kameralny klimat w danym pomieszczeniu. Są więc rozwiązaniem designerskim, ale także ekologicznym, ponieważ spalają tak zwane biopaliwo.
Biokominek jako dekoracja wnętrza
Biokominek to między innymi doskonała dekoracja danego pomieszczenia. To jednak nie wszystko. Trzeba również pamiętać o tym, że sprawdzi się on również jako dodatkowe źródło ciepła. Oczywiście nie można go podłączyć do centralnego ogrzewania, jak ma to miejsce na przykład w przypadku kominków z tak zwanym płaszczem wodnym, ale i tak jest do dobre rozwiązanie.
Kominek na biopaliwo na ogół przypomina klasyczne kominki, które są podłączone do przewodów kominowych. Niemniej jednak na rynku znaleźć dziś można również i takie urządzenia, które są znacznie mniejsze, przypominające na przykład donice czy też lampiony ogrodowe. Najbardziej funkcjonalne biokominki to takie, które można przenosić i stawiać w wybranych miejscach. Poza tym na rynku dostępne są też biokominki zawieszane na ścianie lub na suficie, a nawet wpasowane we wnękę.
Biokominek dodatkowym źródłem ciepła
Biokominki to również dodatkowe źródło ciepła, które mogą być uzupełnieniem systemu ogrzewania. Energia cieplna nie ucieka tutaj przez komin, ale zostaje w pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura w sąsiedztwie biokominka po kilku minutach wzrasta, a ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze, że w odróżnieniu od zwykłych kominków biokominki nie wysuszają powietrza w salonie. Nie jest również prawdą, że w procesie spalania wydzielane są szkodliwe dla organizmu gazy. Nie jest to prawda, ponieważ biopaliwa nie tyle nie szkodzą, ile nawet nawilżają powietrze, dzięki czemu komfort przebywania w pomieszczeniu jest wyższy.
Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że taki kominek ekologiczny może być znakomitą alternatywą do bloku i mieszkań, gdzie nie można zamontować klasycznego kominka. Bez wątpienia podniesie prestiż salonu, w którym będzie ustawiony, a to nie wszystko. Poza tym palenie w takim biokominku korzystnie wpłynie na całe pomieszczenie i oczywiście doda nieco ciepła. Jak najbardziej taki produkt ma mnóstwo zalet i warto się nad takim wyborem zastanowić.