Kuchnia w stylu wiejskim to z pewnością idealne rozwiązanie dla osób mieszkających poza miastem, to także styl, który sprawdzi się w domkach na działce czy w mieszkaniach osób ceniących tradycję i ciepłą, rodzinną atmosferę jaką przywołują na myśl kuchnie w stylu wiejskim. Chcąc pokusić się o taką aranżację należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: drewno, drewno, drewno.
Drewno jest dominującym elementem stylu wiejskiego, jest to bowiem styl, który z jednej strony odnosi się do tradycji, do naturalnych materiałów oraz w dużej mierze do wzorców etno. Wszystkie te elementy razem wzięte sprawiają, że urządzając kuchnię w tym stylu należy pamiętać, że nie powinny w niej pojawiać się meble z plastiku czy innych sztucznych materiałów. Kuchnia w stylu wiejskim hołduje tradycjom, a te nakazują, aby meble w takiej kuchni były wykonane z drewna.
W takiej kuchni obok szafek, wysepki czy blatu kuchennego powinien konieczne znaleźć się także kredens. Ponadto meble w kuchni w tym stylu będą raczej miały kolor naturalnego drewna i będą one posiadały rzeźbione zdobienia. Inną ewentualnością jest pomalowanie drewnianych mebli na biało, bowiem taka możliwość także bywa stosowana w kuchniach w stylu wiejskim.
W dawnych wiejskich kuchniach najczęściej spotykana była podłoga z desek, my jednak idąc z duchem czasu proponujemy na podłogę wyłożyć płytki – http://mirad.pl/plytki-ceramiczne/alfa-lux/, które imitują drewno. Dzięki temu ogólny, wiejski design kuchni zostanie zachowany, natomiast podłoga będzie łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na ścieranie.
W przypadku pokrycia ścian tutaj panuje duża dowolność, mogą to być płytki z różnokolorowymi wzorami, mogą to być cegły rodem ze stylu industrialnego, może to także być imitacja kamienia lub tapeta. Wszystko zależy od inwencji dekoratora oraz ogólnych założeń co do aranżacji kuchni w stylu wiejskim.
W takiej kuchni powinien znaleźć się także obszerny stół przeznaczony przynajmniej na 6 osób, wiejskie rodziny były z reguły liczne, dlatego takie miejsce do wspólnego spożywania posiłku również powinno być przeznaczone dla dużej liczy osób.
W kuchni w stylu wiejskim powinno znaleźć się także wiele zielonych roślin, kwiatów, a także żywych i suszonych ziół. Urządzając taką kuchnie można pokusić się o dekoracje, bibeloty i innego typu ozdoby, bowiem styl wiejski na to pozwala. W takiej kuchni może znaleźć się także wiele elementów etno czy odwołań do tradycji, np. maślniczka w formie ozdoby czy ręcznie haftowane makatki.