Projektowanie wnętrz to rodzaj pracy twórczej, jest w tym pewien artyzm, aby się przekonać o tym – zobacz projekty. Każda praca twórcza wymaga inspiracji, a w przypadku architektów wnętrz jest to szczególnie ważne, bo każdy ich projekt musi być unikatowy. Skąd zatem swoje inspiracje mogą czerpać osoby, które na co dzień zajmują się tworzeniem ciekawych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych. W zasadzie najprostszą, ale i najmniej konkretną odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że czepią je ze wszystkiego co ich otacza, warto jednak to określenie doprecyzować trochę bardziej.
Zatem architekt wnętrz może czerpać swoje inspiracje z:
-materiałów, z którymi pracuje – czasem inspiracją dla stworzenia niecodziennego projektu mogą stać się materiały, które chce on wykorzystać w swoim projekcie. Czasem będzie to tkanina, innym razem drewno czy metal,
-otaczającej go przyrody – w przyrodzie znaleźć można wiele zaskakujących elementów, wzorów, ornamentów, itp. w zasadzie natura może stać się nieograniczoną kopalnią pomysłów na tworzenie aranżacji wnętrz, które ją wykorzystują jako element przewodni lub jedynie jako mglistą inspirację. Jest wiele elementów natury, które mogą stać się tematem przewodnim we wnętrzarstwie począwszy od wykorzystania kolorów natury, poprzez tworzenie jedynie w naturalnych surowcach, aż po wzory, pasy cętki i inne esyfloresy, które tworzy natura, a które bywają inspiracją dla projektantów.
-poprzednich epok – w każdej epoce, tak jak pojawiały się style architektoniczne, taki i pojawiały się style wnętrzarskie (choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, bo podczas lekcji historii temat ten jest pomijany lub traktowany tylko zdawkowo, a tymczasem aranżacja wnętrz na bogatą tradycję i bardzo różnorodną historię, dlatego też style z poprzednich epok także są kopalnią inspiracji dla wielu,
-własnych doświadczeń i przeżyć – często projektanci wnętrz szukając inspiracji dla swoich dzieł pomysł znajdują w sobie. W swoich doświadczeniach, emocjach oraz w swojej wyobraźni, która potrafi stworzyć wiele niecodziennych, zaskakujących i godnych uwagi pomysłów. Wyobraźnia jest w zasadzie istotnym elementem poszukiwania inspiracji, bowiem dopiero gdy na wyobraźnie zadziałają bodźce wymienione powyżej, dopiero wówczas może powstać projekt wnętrza. Zatem kreatywność i wyobraźnia, to cechy które powinny charakteryzować każdego profesjonalnego projektanta wnętrz, bo bez nich nie będzie on wstanie stworzyć nic oryginalnego.