Przy budowie swojego wymarzonego domu trzeba zdecydować, czy chce się wentylację mechaniczną czy grawitacyjną. Obydwie metody mają swoich przeciwników i zwolenników, dlatego przybliżymy, jak działają i czym się między sobą różnią. Wybór firm jest naprawdę duży, ponieważ coraz więcej inwestorów docenia korzyści, jakie niesie za sobą wentylacja – Kraków, Warszawa i Poznań to jedne z największych ośrodków. Jak wybrać tą najlepszą do swoich potrzeb?
Wentylacja grawitacyjna
Wszystko w budownictwie w ciągu ostatnich lat dążyło do podniesienia swoich parametrów szczelności, aby dom był możliwie najtańszy w eksploatacji i miał jak najniższy współczynnik zużycia energetycznego. Jednak, aby wentylacja grawitacyjna zadziałała, ciepłe i nowoczesne okna muszą być rozszczelnione. Tylko wtedy powietrze z zewnątrz będzie miało jak napłynąć. Gdy okna są szczelne, powietrze przyjmuje kierunek odwrotny – z kratki nawiewnej do środka domu. Tym samym będzie ono miało identyczną temperaturę, jak to na zewnątrz, czyli w zimie dużo poniżej zera.
To natomiast prowadzi do ogromnych, nawet trzydziestoprocentowych strat ciepła. Właśnie dlatego coraz częściej domy pasywne (energooszczędne) wyposażane są w rekuperatory.
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usunięcie zużytego wraz z zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, dwutlenek węgla czy nieprzyjemnymi zapachami. System rekuperacji zapewnia także odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane zostaje ponownie.
Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi do wymiennika ciepła rekuperatora, gdzie ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak sypialnia, salon czy gabinet.
Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego i zużytego powietrza jest usuwana z kuchni i łazienek. Takie powietrze oddaje swoją energię (zimą ciepło, a latem chłód) do świeżego powietrza, które wchodzi zewnątrz, ale się z nim nie miesza. To właśnie dlatego coraz więcej inwestorów docenia korzyści, jakie przynosi taka wentylacja. Kraków, Warszawa i Poznań, ale także inne większe miasta w Polsce, są siedzibą firm sprzedających rekuperatory.
Dodatkowe możliwości rekuperacji
Montaż umożliwia także wykorzystanie energii, która jest zgromadzona w gruncie. Na głębokości ok. 2 m zakopuje się instalację z glikolem, który jest nośnikiem energii i wstępnie ogrzewa zimą, a latem schładza nawiewane powietrze. Gruntowy wymiennik ciepła opracowuje powietrze jeszcze przed rekuperatorem, zatem do urządzenia trafia już powietrze z zyskami energetycznymi.